Protiskluz marmolea
Protiskluz marmolea, protiskluz linolea, protiskluz podlah marmoleum, protiskluz podlah linoleum, protiskluzové nátěry marmolea, protiskluzové impregnace marmolea,, protiskluz marmolea,R9, protiskluz marmolea R10, měření protiskluzu marmolea včetně inspekce stavu a zajištění technických posudků povrchů je naše firma připravena zajistit naše odborné služby dle našich interních firemních standardů, směrnic a norem BLASTER®, IICRC™, NWFA™ v rámci naší firmy FLOOR SPECIAL SERVICES® zvýšenou protiskluzovou ochranou povrchů OBTEGO®, WEISS®, Finalit®, Dr. Schutz®, COO-VAR®.
BLASTER® je obchodní ochranná známka a značkový technologický koncept odborně způsobilé prováděcí firmy Floor Special Services® zaměřený na odstranění, přípravu, renovaci a speciální nátěry podlahových povrchů. Tato značková realizační koncepce přináší maximální profesionalitu v plné součinnosti se zachováním etických, ekologických a jakostních prováděcích standardů včetně smluvní garance poskytovaných služeb zhotovitele.
FLOOR SPECIAL SERVICES® je odborně způsobilou a renomovanou prováděcí firmou s kvalitním zázemím zakládajícím se na odborném vzdělání, teoretických vědomostech a bohaté a dlouholeté praxi prováděných služeb a realizací a spoluprací s významnými institucemi v rámci ČR, Německu a Rakousku. Hlavním zdrojem odborných znalostí vedoucích pracovníků firmy je studium středoškolských řemeslných oborů včetně dosažení vysokoškolských diplomů.
PROTISKLUZ MARMOLEA A VSTUPNÍ INFORMACE
PROTISKLUZ je jedna z nejdůležitějších povrchových vlastností podlah, která určuje vhodnost použití vybraného typu povrchové úpravy pro konkrétní prostory a zajišťuje bezpečný pohyb osob.
PROTISKLUZ a jeho označení R9 = úhel skluzu 5 až 10° s doporučeným použitím pro vstupy do domů, terasy, podlahy. Označení R10 -= úhel skluzu 10 až 19° – doporučené použití: toalety, malé kuchyně, sanitární prostory. Označení R11 – úhel skluzu 19 až 27° – doporučené použití: mycí linky, prádelny.
PROTISKLUZ a jeho označení R9 = úhel skluzu 5 až 10° s doporučeným použitím pro vstupy do domů, terasy, podlahy. Označení R10 -= úhel skluzu 10 až 19° – doporučené použití: toalety, malé kuchyně, sanitární prostory. Označení R11 – úhel skluzu 19 až 27° – doporučené použití: mycí linky, prádelny.
R9 – vnitřní a odpočinkové plochy, kantýny, chodby úřadů, škol, nemocnic
R10 – sklady, malé kuchyně, sanitární prostory
R11 – kuchyně škol, mycí linky, prádelny, vchody a venkovní schody
R12 – velkokuchyně, pracovní jámy, mlékárny
R13 – rafinerie tuků, koželužny, jatka
A, B, C – protiskluz bosou nohou
A – převážně suché chodby, převlékárny, šatny, dna bazénů od 80 do 135 cm
B – veřejné sprchy, ochozy bazénů, brouzdaliště, schody, dna bazénů do 80 cm
C – schody pod vodou, šikmé okraje bazénů, startovací bloky, dna bazénů se sklonem
PROTISKLUZ je na stávajících površích měřen koeficientem smykového tření, tj. zařazuje podle výsledků povrch do těchto skupin:
Třída T1 μ < 0,20 Povrch extrémně nebezpečný
Třída T2 0,20 ≤ μ ≤ 0,40 Povrch nedostatečně bezpečný
Třída T3 0,40 ≤ μ ≤ 0,75 Povrch bezpečný
Třída T4 μ > 0,75 Povrch velmi bezpečný
Velice důležité je vědět, že zhruba 25 % se na celkové pracovní úrazovosti v zemích Evropské unie podílí pracovní úrazy vzniklé při uklouznutí či zakopnutí. Co se délky rekonvalescence postiženého týče, představují tyto úrazy asi 15 % úrazů s absencí zaměstnance v práci trvající déle než 3 dny a 35 % z nich si vyžádá pracovní neschopnost postiženého zaměstnance delší než jeden měsíc.
Protiskluzové parametry podlah a schodů není žádoucí podceňovat a to z hlediska jejich hodnoty protiskluznosti podlah. Jak vybrat povrch podlahy, aby nebyl kluzký a byl bezpečný, je velmi složité. Vybraný design, který se nám líbí u keramických dlažeb, mnohdy nemusí splňovat požadavky norem a předpisů na protiskluznost pro daný prostor.
Klíčovým parametrem při stanovování hodnot proskluznosti podlah, schodů a povrchů je koeficient smykového tření. Koeficient tření (KT) udává odolnost MARMOLEA ve smykovém tření, úzce souvisejícím s trakcí a kluzkostí. Při výběru MARMOLEA z hlediska bezpečnosti pohybu osob s možností uklouznutí jde o velmi důležité kritérium. Z hodnot smykového tření nás více zajímá i KT měřený za mokra vzhledem k použití keramických dlažeb v koupelnách a jiných prostorách, které jsou zatíženy odstřikující vodou.
PROTISKLUZ MARMOLEA A TECHNICKÉ INFORMACE
Při výběru povrchové úpravy z hlediska bezpečného pohybu osob na podlahách s možností uklouznutí je důležité znát požadavky na povrchy podlah a protiskluzné vlastnosti konkrétních podlahových materiálů.
Protiskluz podlah se provádí několika technologickým metodami:
- mechanická protiskluzová úprava povrchů – broušení / tryskání / brokování
- chemická protiskluzová úprava povrchů – chemické zdrsnění povrchu
- nátěrová protiskluzová úprava povrchu – nátěry / povlaky / laky
- impregnační protiskluzová úprava povrchu – impregnace / mikrofilm
Vyhláška MMR 268/2009 Sb. odkazuje v požadavcích na protiskluznost podlah na příslušné normy např. ČSN 74 4505 – Podlahy. Tato norma předepisuje pro vodorovné podlahy bytů koeficient tření min. 0,3. Pro veřejná prostranství požaduje tato norma povrchy a protiskluzové podlahy s koeficientem tření min. 0,5.
Specifické jsou požadavky na protiskluznost podlah pro osoby s omezenou schopností pohybu, nevidomé a slabozraké a návrhy schodišť a mokrých podlah ve veřejných bazénech, lázeňských a rehabilitačních centrech, podlahy veřejných sprch, koupelen, okolí bazénů, brouzdališť, ale i podlahy v pracovních prostorách, např. velké kuchyně, vývařovny, sklady, prodejny a výrobny masných výrobků, mlékárny atd. Pro tyto účely je třeba volit podlahovou úpravu s deklarovanou vhodnou hodnotou protiskluznosti podle požadavků příslušných norem.
Protiskluzné vlastnosti konkrétních podlahových materiálů a způsob deklarace protiskluznosti podlah určuje podle normy EN 14411 výrobce, který obvykle deklaruje speciální protiskluzné dlaždice do prostor se zvýšeným nebezpečím uklouznutí podle platné metodiky.
Při měření dynamického a statického součinitele tření se jedná v podstatě o měření koeficientu tření mezi zkoušenou dlažbou a standardními typy pryžových materiálů. Tato metodika je využívána zejména v České republice, zemích Střední a Jižní Evropy.
Koeficient tření vypočteme: μd = Ft / Fn
Ft – tažná síla
Fn – vertikální zatížení
Stanovení koeficientu tření se provádí pro suché a mokré plochy. Kategorie bezpečnosti protiskluzných podlah stanoví ČSN 72 5191 takto:
Třída protiskluznosti podle ČSN 72 5191
PROTISKLUZ MARMOLEA A NÁTĚRY
Výrobní úpravy povrchu chrání elastické podlahy při pokládce a během prvních měsíců provozu. Zpravidla jsou plně dostačující pro bytové zatížení a objekty s mírným provozem. Při silném objektovém zatížení se doporučuje výrobní ochranné nátěry doplnit vhodným dodatečným ošetřením povrchu PUR 2K permanentního nátěrů ihned po pokládce elastické podlahy, aby nedošlo k budoucímu poškození podlahy. Ochranné nátěry je nutné volit podle toho, jakou výrobní úpravu povrchu podlahovina má a v jaké zátěži se budou nacházet.
Výrobci elastických (lino, MARMOLEA, kaučuk, linoleum, marmoleum) podlahovin nanášejí již ve výrobním procesu na povrch krytiny ochranné nátěry. Nejčastěji se používají výrobní PUR – polyuretanové nátěry (všechny typy MARMOLEA a některé typy linolea) nebo akrylátové nátěry (linoleum s povrchovou úpravou LPX, Topshield, Topshield 2). Výjimku tvoří kaučuk, u kterého se při výrobě zahušťuje povrch a žádné výrobní úpravy se neaplikují. Velmi malé procento tvoří elastické podlahy, které žádnou výrobní úpravu povrchu nemají. Tyto výrobní nátěry jsou velmi tenké (cca 5-15 mikronů) vs. aplikované nátěry po instalaci (cca 35 – 50 mikronů).
Polyuretanový 2K nátěr / lak je permanentní, chemicky neodstranitelný nátěr. Pokud dojde během provozu k jeho mechanickému opotřebení, jemnému poškrábání nebo otěru, tak je nutné přistoupit pouze k povrchové renovaci ochranného nátěru bez nutnosti jeho odstranění – pouze povrchové obnovy. Renovace se provádí 2-komponentními polyuretanovými laky vhodnými pro elastické podlahy. Jejich složení zaručuje dokonalé přilnutí k výrobnímu PUR-povrchu, stejnoměrný optický vzhled, vysokou odolnost vůči zatížení a dlouhou životnost.
- vyšší efektivita běžného denního čištění a pravidelné údržby podlah s PUR 2K ochranou
- efektivní dlouhodobá ochrana proti opotřebení
- nejvyšší odolnost proti otěru podle ISO 5470-1: 1999
- vysoká odolnost vůči chemikáliím (dle DIN 68861)
- maximální ochrana proti skvrnám a dezinfekčním prostředkům
- optika podlahy dle přání (ultramat, extramat, mat, pololesk, lesk) nebo barevný lak
- barevné odstíny dle vašeho výběru dle RAL, NCS2, Sikkens a Pantone (více než 5000 barev)
- kreativní možnosti – chipsování, mramorování, loga, motivy atd.
- speciální ESD laky pro vodivá prostředí, jako jsou operační sály, rentgenová pracoviště atd.
- hermeticky uzavřený a hygienický povrch a zalakované spáry
- finanční úspora až 50% ve srovnání s výměnou podlahy
V neposlední řadě je jasnou výhodnou a benefitem rychlost provedení renovace povrchu stávající podlahy, jenž trvá zpravidla 1-2 dny, bez hluku a prašnosti. Dr. Schutz floor remake je univerzálně použitelný na všechny elastické podlahoviny (MARMOLEA, vinyl, linoleum, kaučuk), na všechny lité podlahy epoxidové, polyuretanové a cementové, keramickou dlažbu, nesavé silikátové podklady a přináší níže uvedená jakostní trvalá kritéria Vašim stávajícím podlahám.
- maximální odolnost proti zatížení, odolnost vůči otěru, kapalinám, tekutinám
- podlaha bude chráněna proti škrábancům, skvrnám, chemikáliím a jiným vlivům
- úsporu nákladů až 50% nákladů ve srovnání s kompletní výměnou podlahy
- krátká časová náročnost provedení vs. instalace nové podlahy
- mnohonásobně lepší funkční parametry ochrany podlah, než-li mají podlahy z výroby
Nátěry MARMOLEA podlah a renovační proces probíhá v několika krocích:
- základní hloubkové čištění povrchu
- neutralizace a mikro broušení povrchu
- penetrace dle potřeby (savé povrchy)
- barevné nebo transparentní lakování v několika vrstvách (2-4 vrstvy)
- protiskluznost R9, R10 nebo R11 – nátěry mají součinitel smykového tření vyšší než 0,5
PROTISKLUZ MARMOLEA A JEHO MĚŘENÍ
Měření pomocí metody DCOF AccuTest nelze přímo srovnávat s jednotlivými podlahami ani korelovat pro jednotlivé povrchy s dosavadními v Evropě uznanými metodami, protože při nich byla použita různá čidla a byly provedeny za jiných zkušebních podmínek a s jinými měřicími přístroji. Pro metodu DCOF AccuTest byl vyvinut nový přístroj BOT-3000, BOT-3000E, GMG 200.
Výhodou tohoto přístroje je možnost použití nejen v laboratoři, ale také v terénu. Protiskluzná a protismyková ochrana podlah je měřena mobilním zařízením GMG 200. Toto jedinečné zařízení a přístroj je schopno důvěryhodně a prokazatelně změřit hodnoty tření a kluznosti povrchů dle technických norem DIN 51131 a EN13893.
Protiskluzná a protismyková ochrana podlah a její parametry tření a kluzných vlastností, jenž jsou měřeny přístrojem a mobilním zařízením GMG 200 jsou vyhodnocovány na základě vizuálních hodnot protokolárního softwaru zařízení GMG-VD, který graficky znázorňuje naměřené hodnoty kluznosti a tření povrchu.
Pro toto zařízení potřebujeme pouze notebook, jenž bude napojen na zařízení GMG 200 a v rámci softwaru vyhodnotíme měřící a hodnotící kritéria. Program ze strany výrobce umožňuje vyhodnotit transferovaná data z mobilního měřícího zařízení přímo v počítači a tímto způsobem tisknout a vyhotovovat podkladový certifikační protokol měření kritérií kluznosti a tření jednotlivých povrchů včetně uložení databáze historie měření, která slouží k tomu, aby se dílčí hodnocené povrchy z hlediska jejich životnosti protiskluzných a protismykových kritérií daly kontinuálně vyhodnocovat v průběhu času a jednotlivých měření po dobu životnosti těchto povrchových ochran, úprav, impregnací a nátěrů či mechanického opracování.
GMG 200 měří koeficient smykového tření, tj. zařazuje podle výsledků povrch do těchto skupin:
Třída T1 μ < 0,20 Povrch extrémně nebezpečný
Třída T2 0,20 ≤ μ ≤ 0,40 Povrch nedostatečně bezpečný
Třída T3 0,40 ≤ μ ≤ 0,75 Povrch bezpečný
Třída T4 μ > 0,75 Povrch velmi bezpečný
Závěrem lze říci, že podlahy nejsou jen o jejich vzhledu, ale i o jejich funkčních parametrech a leckdy musí vydržet velkou zátěž, být soudržné s podkladem, trvanlivé a vykazovat potřebnou protiskluzovou odolnost. Ve speciálních provozech jako jsou bazény, profesionální kuchyně, nemocnice přibývají oproti bytovému interiéru další požadavky, jaké podlahy musí splňovat.